27η Ιανουαρίου-Διεθνής Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος

Διεθνής Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος

Το 2005 η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ  ανακηρύσσει την 27η Ιανουαρίου ως  Διεθνή Ημέρα Μνήμης για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος.   Η επιλογή της ημερομηνίας δεν είναι τυχαία: την ημέρα αυτή το 1945, τα σοβιετικά στρατεύματα απελευθέρωσαν το στρατόπεδο συγκέντρωσης στο Άουσβιτς, εκεί που βρήκαν απάνθρωπο θάνατο πάνω από ένα εκατομμύριο άνθρωποι, οι περισσότεροι εκ των οποίων Εβραίοι, από το ναζιστικό καθεστώς.

Στο Ολοκαύτωμα εκτιμάται ότι συνολικά θανατώθηκαν πάνω από 5 εκατομμύρια Εβραίοι, αλλά και Ρομά, Πολωνοί, ομοφυλόφιλοι και πολιτικά αντιφρονούντες, με το Τρίτο Ράιχ να γράφει έτσι μία από τις πιο σκοτεινές σελίδες της ιστορίας.

Στα πλαίσια της υλοποίησης εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων στα σχολεία   για την Ημέρα Μνήμης,  οι μαθητές/τριες   του Β1 τμήματος του γυμνασίου Λούρου, προχώρησαν στην παρακάτω ομαδική δράση. Αρχικά, μελέτησαν τα γεγονότα  που  συντελέστηκαν  εκείνη την  περίοδο και αναζήτησαν τα αίτια που τα προκάλεσαν. Ακολούθως, κατέγραψαν  το υλικό τους  σε  ένα συνεργατικό  πίνακα  ανακοινώσεων (padlet) με τίτλο «Ας γίνουν οι αναμνήσεις λουλούδια…» και   τέλος, την Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2024 παρουσίασαν το έργο τους στη σχολική κοινότητα.

Τα θέματα της έρευνάς τους ήταν τα παρακάτω:

• Έννοια Ολοκαυτώματος
  • Η τελική λύση του Εβραϊκού ζητήματος
  •  Τα Γκέτο
  • Οι Εβραίοι της Ελλάδας.
  • Μαρτυρίες από  επιζώντες Εβραίους
  • Βιβλία και ταινίες για το Ολοκαύτωμα
  • Άουσβιτς
  • Τα παιδιά την περίοδο του Ολοκαυτώματος.